ד״ר רם זק רפואה היפרבארית - טיפול בתא לחץ
תא הלחץ בביה״ח אלישע

ד״רם רם ז״ק הוא מנהל היחידה לטיפול היפרברי של המרכז הרפואי רמב"ם אלישע.

בישראל נכנס תא הלחץ לשימוש במהלך שנות ה-70, במכון לרפואה ימית של חיל הים. תחילה, הוא שימש בעיקר לטיפול בנפגעי תאונות צלילה שלקו בהרעלת חד-תחמוצת הפחמן (CO) ובתסחיפי אוויר (בועיות אוויר שחודרות למחזור הדם) ובחבלות מעיכה. לפני 30 שנה, הוקם על ידי ד״ר יהודה מלמד ורמב״ם, המרכז  הראשון לטיפול בתא לחץ המיועד להתמודדות עם בעיות רפואיות שלא נגרמו בעקבות תאונות צלילה.

איך זה עובד?

טיפול היפרברי (מעל 1.4 אטמוספירה), או בשמו העממי טיפול בתא לחץ, הוא טיפול בנשימת חמצן כשהמטופל נמצא בתא בו הלחץ הסביבתי גבוה מהלחץ האטמוספרי והמטופל נושם 100 אחוז חמצן בלחץ סביבה. במצב זה, עובר חמצן בכמות גדולה מהריאות לדם ומתמומס שם. כמות החמצן בדם גדולה  יותר ממה שההמוגלובין בכדוריות האדומות יכול להעביר.

ד"ר רם ז"ק, מנהל היחידה לטיפול היפרברי של מרכז רפואי רמב"ם אלישע: "הטיפול בתא לחץ מוסיף חמצן בצורה מסיסה לפלזמה של המטופל ובכך היא מועשרת בחמצן ברמה של עד פי 20 מכמותו הרגילה . נשימת החמצן ההיפרברי יוצרת זני חמצן וחנקן רדיקלים, המשתתפים בתהליכים מרובים כגון: תהליכים נוגדי דלקת והפחתה תגובה דלקתית, יצירת כלי דם, ריפוי פצעים, הפחתה של בצקת רקמות כולל רקמת מוח, ותהליכי ריפוי של רקמות בגוף. הטיפול גם מנגיש חמצן לאזורים במוח שיש בהם חוסר, כמו במקרים של שבץ למשל. הוא מעודד יצירת רקמת עצם חדשה, בולם תהליכי הזדקנות, מעודד התאוששות רקמות ועוד. מאז 1986 קיימות 15 הנחיות טיפול שנכנסו לסל שירותי הבריאות. והיום יותר מתמיד נעשים מאמצים רבים להרחיב את מגוון ההתוויות הטיפוליות בעקבות ניסיון מקצועי ומחקרי מוכח".

(מקור: מאקו)